Köyüne yerleşip kendi işinin patronu oldu

Ankara’da yaşayan 36 yaşındaki Afife Çilali, projesini hazırlayıp Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumundan (TKDK) aldığı 590 bin liralık hibe ile memleketi Çankırı’nın Aşağı Pelitözü köyünde babasından kalan araziye tavuk çiftliği kurdu.
890 bin liraya 25 bin tavuk kapasiteli çiftlik kuran Çilali, işinden istifa eden eşiyle birlikte köyüne yerleşti. Doğayla iç içe bir ortamda yaşayan Çilali, çektiği sıkıntıların ardından mutlu sona ulaştı.
Tatil için gittiği köyünde, TKDK destekleri ile kümes kuran amcasının telkinlerinin projesini gerçekleştirmesinde oldukça etkili olduğunu dile getiren Çilali, Eşim ASKİ’de işçi olarak çalışıyordu, ailemiz için ileriye dönük endişelerimiz vardı. Ziyaret için gittiğimiz memleketimizde de bu konu aile içerisinde de konuşuldu. Bunun üzerine eşimin amcası, TKDK desteklerinden yararlanarak kümes kurduğunu, masraflarının yüzde 65’inin hibe olarak kurumun karşıladığını anlattı. Ertesi gün gidip kümesi gördük. Babadan kalma arazimiz olduğu için gerçekten biz de yapabilir miyiz diye düşündük ve konuyla ilgili kurumun Çankırı İl Koordinatörlüğünü ziyaret ettik. Karşıladığımız ilgi, uzmanların kadın ve gençlerinin projelerine öncelik verildiğine yönelik açıklamaları bizi bu işe girişmemiz noktası oldukça cesaretlendirdi dedi.

İşçi maaşıyla geçiniyorduk
Kurumun sağladığı hibe desteklerinin oldukça cazip olduğunu görmelerine rağmen yatırımlarının finansmanı konusunun kendilerini çok düşündürdüğünü, ailecek önemli riskler aldıklarının altını çizen Afife Çilali, İşçi maaşıyla geçiniyorduk, ciddi bir birikimiz yoktu. Kayınbabamın emekli maaşıyla bize aldığı bir evimiz ve köyde bir arazimiz vardı. Ancak eşim ve eşimin ailesiyle oturup konuştuk ve evimizi satmaya karar verdik, çok şükür projemiz kabul edildi ve emeklerimizin karşılığını almış olduk şeklinde konuştu.
Projesinin gerçekleşmesi ile hayatının tamamen değiştiğini aktaran Çilali, 25 bin kapasiteli kümesimiz yaklaşık 890 bin liraya mal oldu. Harcamalarımızın yüzde 65’i olan yaklaşık 590 bin lira hibe aldık. Eşim ASKİ’deki görevinden istifa etti, köyümüze taşındık. Doğayla iç içe bir ortamda yaşıyoruz. Biz bir hayal kurduk, inandık, sıkıntılarda çektik ama sonu mutlu bitti. Projemizin gerçekleşmesinde emeği geçen herkese sonsuz teşekkür ederiz ifadelerini kullandı.
Çankırı’da kurum desteklerinden yararlanan kadın girişimcilere ait tesisleri ziyaret eden TKDK Çankırı İl Koordinatörü Emre Akbıyık ise kırsal kalkınma konusunda kadınların rolüne değinerek, Uygulamakta olduğumuz IPARD programı çerçevesinde kadınlarımız tüm sektörde öncelikli gruplar arasında yer almaktadır. Çünkü toplumsal her alanlarda olduğu gibi kırsal alanların sürdürebilir kalkınmasında da kadınlarımızın öncü güç olduğuna inanıyoruz. Kadınlarımız tarafından gerçekleştirilen yatırımlar ile bu bölgelerin çehresi değişecektir ve gelişecektir diye konuştu.

Bir önceki yazımız olan Kaymakam Gürbüz’den Sınavı Öncesi Öğrencilere Moral başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir